Login


Her logger du ind på Golfnyheder.dk

Danmarks mest stabile golfspiller



I skyggen af de store kanoner på Europatouren er danske Lasse Jensen faktisk i gang med utrolig sæson på Challengetouren. En sæson der egentlig allerede nu burde have sikret danskeren en plads på Europatouren fra næste sæson, men desværre langt fra har gjort det.

Ingen præmie for at være stabil
Stribevis af stabile resultater har præget Jensens sæson. Desværre belønnes stabilitet ikke i golf, hvor en sejr ofte giver lige så meget som hele otte 10. pladser eller femten 20. pladser. Med andre ord kan man sagtens leve med dårlige uger, hvis bare man er helt skarp, når man er med fremme.

Dårlige uger er ikke noget Lasse Jensen kender til. Desværre kender han heller ikke til rigtigt gode uger. En helt ufattelig stime af klarede cutts uden de helt store topresultater pryder Lasse Jensens meritter for 2011-sæsonen.

Uden at have gået samtlige danske golfspilleres Challengetour-sæsoner efter i sømmene, så er Jensen på vej mod en helt utrolig rekord. Ud af de seneste 18 turneringer har han klaret 17 cutts i det hårde selskab. En præstation der berettiger til en langt højere placering end hans nuværende 41. plads på pengelisten.

Stadig håb om Europatouren
Ved udgangen af sæsonen kvalificerer 20 spillere sig fra Challengetouren til Europatouren, og Jensen er ved at løbe tør for turneringer. Der er ikke længere brug for 25. pladser men derimod et regulært topresultat.

 

Skulle kvalifikationen via Challengetouren ikke lykkes, er det bestemt ikke utænkeligt, at Lasse Jensen kan kvalificere sig til Europatouren via Tourskolen. Her vil en middelplacering som eksempelvis nummer 20 nemlig give en plads på Europatouren i 2012.

På Tourskolen kvalificerer 30 spillere sig til Europatouren, hvor de skal slå deres folder hele næste sæson.

Og hvis der er noget, Lasse Jensen har vist, at han kan blive, ja så er det mellem nummer 15 og 30 i en golfturnering. Det har han gjort otte gange i år, mens sæsonens bedste resultat er en fjerdeplads fra ECCO Tour Championship på Lübker, hvor han længe lignede en mulig vinder.

En overset sæson
Så det er bare at holde humøret oppe Hr. Jensen, for det ville være kronen på en undervurderet og overset flot præstation, hvis der næste år står Europatour-spiller på visitkortet.

Du kan læse mange flere feature-artikler her.
 



Tilføj kommentar

Når du kommenterer, så husk at have respekt for andre! Vi forbeholder os ret til at slette indlæg, der ikke overholder dette.

Nedenfor beder vi dig indtaste den tekst, der fremgår på billedet. Så ved vi, at du er et menneske.


Sikkerhedskode
Opdater

Tilmeld dig Ugens Golf Deal

Nyeste klummer

Mens vi venter på en rollemodel!
Finn Havaleschka - 08.07.11
Er golfstjernerne forkælede?
Finn Havaleschka - 10.03.11
Et spark i r…. til Hansen!
Finn Havaleschka - 24.02.11
Må Tiger sige FUCK! på tv?
Jacob Poulsby - 24.02.11
Hartø: Ikke flere majors til Tiger!
Finn Havaleschka - 14.02.11