Woods: Han har sagt undskyld
Skrevet af E. Trier Hansen
08.11.11 kl. 11:47
Undskyld, undskyld. Jeg mente det ikke….osv.
Den rapkæftede stjernecaddie fra New Zealand, Steve Williams, mødtes tirsdag i Sydney med sin tidligere arbejdsgiver Tiger Woods. De gav hinanden hånden, og Williams beklagede så sin efterhånden meget omtalte racistiske udtalelse om Woods under en caddie-fest i Shanghai i fredags.
-Vi mødtes her til morgen, ansigt til ansigt, og talte det hele igennem, oplyste Tiger Woods på et møde med medierne forud for torsdagens turnering Australian Open.
-Han gav mig en undskyldning for bemærkningen. Det var en forkert ting at sige, noget som vi begge var enige om. Det var da bestemt sårende, men livet går jo videre, sagde Woods, og tilføjede:
-Stevie er bestemt ikke racist. Men der er slet ingen tvivl om, at det var en bemærkning, han ikke skulle have sagt, og afgjort en, han bagefter ønskede ikke at have udtalt.
LÆS OGSÅ:
Racistisk angreb på Tiger Woods
Woods blev spurgt om, hvordan det kan gå til at to mennesker, der har været så tæt sammen i mere end et årti – Williams var caddie for Woods i 13 af dennes 14 majors i løbet af 13 år (billedet) – så hurtigt derefter kan distancere sig fra hinanden. Woods fyrede Williams i juli.
-Det er et stort spørgsmål, som jeg ikke kan svare på. For mig personligt var det skrap beslutning at gå i en anden retning med mit liv, men jeg ved ikke, hvorfor det udviklede sig som det gjorde med os to. Men måske læger tiden alle sår.
Woods sagde også, at det ikke er op til ham, hvorvidt Williams bemærkning bør medføre nogen form for straf. Både PGA Tour og European Tour har dog meddelt, at sagen ikke vil resultere i sanktioner.
Og samtidig har arrangørerne af Australian Open oplyst, at Tiger Woods ikke i de to første runder vil blive sendt ud i en trebold som også omfatter Australiens Adam Scott og dennes caddie…..Steve Williams.
Kilde: CBSSports.com
Tilføj kommentar
Nedenfor beder vi dig indtaste den tekst, der fremgår på billedet. Så ved vi, at du er et menneske.