Login


Her logger du ind på Golfnyheder.dk

Anders Hansen mod McIlroy i dag



Selvom en Thomas Bjørn, plaget af rygsmerter, lidt ærgerligt røg ud på 20. hul mod Francesco Molinari, så er Danmark er stadig med, når anden runde i WGC Accenture Match Play Championship i Tucson, Arizona afvikles i dag.

Det sørgede Anders Hansen nemlig for med en klar sejr over Sydkoreas Kim Kyung-Tae, og nu er der lagt op til et spændende møde med verdens-toeren Rory McIlroy.

Anders Hansen førte bogstavlig talt fra start til slut mod den 25-årige sydkoreaner Kim Kyung-Tae, som heller ikke var særlig godt spillende med en dobbelt bogey og tre bogeys undervejs.

LÆS OGSÅ: Bjørn færdig ved WGC

Kim, som missede cuttet i sidste uges Northern Trust Open, og som mest er kendt for en fremragende indsats i sidste efterårs Presidents Cup m od USA, hvor han besejrede Webb Simpson, blev slået så stort som 5 og 3 af danskeren der præsterede birdies på både 2.-11.-13. og 15. hul.

Nordirlands US Open-mester Rory McIlroy er naturligvis favoritten i dag, men den indsats Caroline Wosniackis kæreste leverede mod Sydafrikasd Georg Cotzee onsdag var imidlertid af en så sjusket kvalitet, at Anders Hansen bestemt ikke er uden muligheder for at skabe overraskelsen.

Mod slutningen af matchen mod Cotzee så det ellers ud til at McIlroy med en føring på 3 up efter 15 huller ville sejre klart, men han glemte at snøre sækken, tabte de næste to huller, så afgørelsen først faldt på 18. og sidste hul.

Vanen tro bød første runde i det uofficielle VM i hulspil på flere overraskelser, hvor af den største vel var at verdens-etteren, Englands forsvarende mester Luke Donald måtte se sig slået ud af nr. 64, Sydafrikas Ernie Els.

Ikke at ’Big Easy’ på forhånd var afskrevet en sejrschance, for han har trods alt tidligere vist sig som en fremragende hulspiller. Det var mere sejrens størrelse som chokerede. En svagt spillende Donald blev simpelthen lammetævet 5 og 4.

LÆS OGSÅ: Succes til Tiger Woods

Andre overraskelser: 2010-mesteren Ian Poulter måtte bøje sig for Sydkoreas Bae Sang-moon, og i et rent spansk opgør vandt veteranen Miguel Angel Jimenez over Sergio Garcia.

 


 




Tilføj kommentar

Når du kommenterer, så husk at have respekt for andre! Vi forbeholder os ret til at slette indlæg, der ikke overholder dette.

Nedenfor beder vi dig indtaste den tekst, der fremgår på billedet. Så ved vi, at du er et menneske.


Sikkerhedskode
Opdater

Seneste anmeldelser

Søhøjlandets Golf Resort
 
8.6
Hammel Golf Klub
 
7.8
Benniksgaard Golf Center
 
8.2
Djurs Golfklub
 
6.4
Dronninglund Golfklub
 
7.8
Lübker Golf Resort
 
10.0
Vallø Golf
 
7.2
Søhøjlandets Golf Resort
 
6.4
Søhøjlandets Golf Resort
 
9.0


Tilmeld dig Ugens Golf Deal