
Efter de første 18 huller af Qatar Masters, så det langt fra ud til, at Bjørn skulle komme i nærheden af at forsvare sin titel. Hele 79 slag stod der på ”Bjørnens” scorekort efter første runde, og med en score i syv-under-par, skulle der ske mirakler, hvis Bjørn overhovedet skulle videre til weekenden.
På trods af at Bjørn både i første og anden runde løb ind i de absolut sværeste spille-betingelser i den stærke ørkenvind, kanonerede han sig tilbage i turneringen ved i anden runde at skyde syv-under-par og dermed ryge tilbage i par for turneringen. Det betød et klaret cut.
Desværre for Bjørn betød den stærke vind fredag, at turneringen længe var afbrudt, og at ledelsen skar turneringen ned til 54 huller i stedet for de sædvanlige 72. Og med kun 18 weekend-huller var det en umulig opgave for Bjørn at indhente de førende spillere.
En finalerunde søndag i fire-under-par sender Bjørn frem som nummer 26 i stillingen, hvor enkelte spillere fortsat mangler at færdigspille sidste runde. Et absolut godkendt forsvar, når man tager Bjørns uheldige lodtrækning og sammenbrud på første runde i betragtning.
Thomas Bjørns spil over de sidste 36 huller virkede meget stabilt, og det tegner ganske lovende for de kommende uger.
Søren Hansen leverede en fremragnede sidste runde, og indtager i øjeblikket en fjerdeplads. Den vil dog sandsynligvis blive forringet en smule i takt med, at de førende spiller kommer til de forholdsvis lette afslutningshuller.
Følg med i afslutning af Qatar Masters på vores forside, hvor du kan læse meget mere om danskerne.

Nedenfor beder vi dig indtaste den tekst, der fremgår på billedet. Så ved vi, at du er et menneske.