Gyser-afslutning: Seks i omspil
Skrevet af E. Trier Hansen
12.02.12 kl. 12:28
I 1998 blev den tjekkiske tennisstjerne Petr Korda vinder af Australian Open i Melbourne. I dag, 14 år senere, blev hans 18-årige datter Jessica, der har amerikansk statsborgerskab, i samme by også vinder af Australian Open – men det var i golf.
Man måtte dog gennem en gyser-afslutning med ikke færre end seks spillere i omkamp om sejren, før det var en kendsgerning, at Jessica Korda stod som vinderen af sæsonens første turnering på LPGA Touren ISPS Handa Womens Australian Open på Royal Melbourne banen.
Korda, hendes landsmænd Brittany Lincicome og Stacy Lewis, sydkoreanerne So Yeon Ryu og Hee Kyung Seo samt Paraguays Julieta Granada, sluttede alle på førstepladsen i 3-under i den ordinære turnering.
Alle seks klarede med par første hul i omspillet, som foregik på 18. hul, men på andet hul præsterede Jessica Lewis den afgørende birdie ved at sænke bolden over 25 meter. Ryu noterede en bogey, medens de øvrige fire igen var i par.
Det er blot Kordas andet år på LPGA Touren, og med karrierens første sejr, værdi 165.000 dollar, drøner hun ind på pengelistens førsteplads. På verdensranglisten avancerer hun, der ofte har haft sin far som caddie, også kraftigt fra sin nuværende beskedne position som nr. 285.
LÆS OGSÅ:
Dansk sejr i USA
Den nuværende nr. 1 på listen, Taiwans Yani Tseng, måtte nøjes med en delt ottendeplads i 1-under. Men hun har chance for revanche i den kommende uges Honda LPGA Thailand, som Tseng vandt i fjor, fewm slag foran Michelle Wie, USA.
Verdensranglistens nr. 2, Suzann Pettersen, Norge kom ind på en delt 22. plads i 5-over.
Den kun 14-årige amatør Lydia Ko fra New Zealand imponerede stort på en delt 19. plads i 3-over. I sidste rundes 73er var højdepunktet da hun fyrede en eagle af på det 337 meter lange par 4-hul fjerde.
16-årige Lexi Thompson, USA, som her i Melbourne spillede sin første turnering som fuldgyldigt medlem af LPGA, sluttede på en delt 24. plads. Det lykkedes hende ikke at gå under par i nogle af de fire runder.
Danmarks enlige deltager, Line Vedel, klarede ikke cuttet efter runder i 76 og 85.
Kilde: CBSsports.com
Tilføj kommentar
Nedenfor beder vi dig indtaste den tekst, der fremgår på billedet. Så ved vi, at du er et menneske.