Vanvittig brandulykke pga. golfsving
Skrevet af Lasse Bjerre Jørgensen
01.09.10 kl. 10:56
Nogle vil mene at det eneste positive ved at luftslag er, at man ikke behøver at råbe ”FORE”.
Men for en amerikansk golfspiller på Shady Canyon Golf Course i Californien blev ordet ”FORE” til gengæld erstattet med et rungende ”FIRE” under lørdagens runde!
Golfspilleren, som af gode grunde har ønsket at være anonym, havde slået sit drive i roughen, og i stedet for at ramme bolden i andetslaget, ramte han en flintesten. Kontakten mellem jernet og stenen skabte således en gnist, som på uheldigste vis antændte den tørre californiske rough. Kort tid efter var deres tre-bold forøget med 150 brandmænd.
LÆS OGSÅ:
Bøde til letpåklædt golfspiller
Brandmændene fik sidenhen branden under kontrol, men meddeler at branden nåede at brede sig gennem hele roughen, videre over et beplantningsområde samt to let-bevoksede bakker ved siden af golfbanens område.
Sammenlagt førte luftslaget til en mindre skovbrand på knap fem hektar.
Den uheldige golfspiller blev ikke idømt nogen bøde for sin bedrift, men selvom historien ikke melder noget derom, gav han forhåbentlig en stor omgang kvajebajere i klubhuset.
LÆS OGSÅ:
Latterlig regel droppet
Tilføj kommentar
Nedenfor beder vi dig indtaste den tekst, der fremgår på billedet. Så ved vi, at du er et menneske.