Michael Thorbjornsen vandt Rocket Classic på Detroit Golf Club og sikrede sig dermed sin første sejr på PGA Tour. Den 24-årige amerikaner afsluttede turneringen i 18 under par og virkede fuldstændig urokkelig i finalerunden, mens de øvrige spillere i toppen kæmpede med nerverne på de afsluttende huller.
Thorbjornsen, der er uddannet fra Stanford University, er en af de mest omtalte unge talenter i amerikansk golf. Sejren i Detroit er hans gennembrud på den store scene og sender ham direkte ind i FedExCup-slutspillet.
Rasmus Højgaard tæt på historisk dansk sejr
Turneringen vil dog også blive husket for Rasmus Højgaards præstation. Den 25-årige dansker lå alene i front med ni huller tilbage og var tæt på at skrive golfhistorie som den første dansker nogensinde til at vinde på PGA Tour.
Højgaard leverede en sensationel tredje runde i 61 slag, ni under par, der sendte ham helt frem i feltet. I finalerunden startede han med en bogey på 2. hul, men svarede hurtigt igen med birdie på 3. og eagle på 4. hul. Yderligere birdies på hul 8 og 10 sendte ham alene i front i 16 under par.
To bogeys på de afsluttende huller kostede imidlertid dyrt, og en finalerunde i 68 slag betød, at Højgaard sluttede i 14 under par og måtte tage til takke med en fjerdeplads. Xander Schauffele og Davis Riley sluttede begge i 16 under par.
Stor betydning for FedExCup
Trods skuffelsen over ikke at vinde er der masser af positive ting at tage med for Højgaard. Den stærke uge får stor betydning i FedExCup-stillingen, hvor han rykker fra en placering som nummer 125 til nummer 103 og dermed tager et vigtigt skridt i jagten på at sikre sit PGA Tour-kort til næste sæson.
Thorbjørn Olesen sluttede som næstbedste dansker på en delt 38. plads, mens Nicolai Højgaard måtte tage til takke med en delt 61. plads.
Golfnyheder.dk

